Hem
En bild på Jay Slater samt på strandpromenaden i Los Cristianos, staden där den brittiske 19-åringen bodde på Teneriffa. (AP (Family Handout/LBT Global via AP) / TT)

Jay Slater död på Teneriffa – kan ha fallit från klippa

Det är den brittiske 19-åringen Jay Slater som hittats död på Teneriffa, rapporterar Sky News med hänvisning till ett uttalande från en talesperson för domstolen på den spanska ön.

Utredarna har analyserat fingeravtryck från kroppen som hittades under gårdagen och bekräftat identiteten. Talespersonen säger också att skadorna som Jay Slater ådragit sig tyder på att han kan ha ramlat från en klippa.

Jay Slater försvann i bergen på Teneriffa för nästan en månad sedan. Han var i Spanien för att delta på en musikfestival i Playa de las Americas.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen