Hem
ARKIV. (Christine Olsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ju lägre lön och utbildning – desto mindre pappaledighet

Statistik från Försäkringskassan visar att låg inkomst och utbildning ökar sannolikheten för att en pappa inte tar ut en enda föräldraledig dag under sitt barns två första år. Det skriver Dagens Nyheter.
– Pappaledighetens relation till inkomst, utbildning och var man är född stämmer ganska väl ihop med hur arbetsmarknaden ser ut. Ju mindre lön, skolgång och tid i landet, desto svårare är det att få jobb. Har du ingen vidare inkomst att försäkra är ju möjligheterna mindre att använda en inkomstförsäkring, säger myndighetens familjeekonomiska talesperson Niklas Löfgren till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen