Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(JOHN THYS / AFP)
EU-valet • Europa röstar 2014

Juncker: Jag vill bli ordförande i EU-kommissionen

Av Ines Micanovic
Publicerad: 26 maj 2014
ANNONS

Totalt sett blir konservativt kristdemokratiska EPP återigen EU:s största partigrupp med preliminärt 211 mandat, inte minst tack vare CDU:s klara seger i Tyskland.
EPP:s gemensamma toppkandidat, Luxemburgs förre premiärminister Jean-Claude Juncker, skriver på Twitter att han är redo att bli näste ordförande i EU-kommissionen.
Om det blir så är dock högst oklart, skriver nyhetsbyrån TT. En första fingervisning väntar måhända efter stats- och regeringschefernas toppmöte i Bryssel på tisdag.

ANNONS
Spekulationer om att Juncker kommer att ta över
AFP
Junckers tweet: Jag är berättigad att bli ordförande
Twitter
Jean-Claude Juncker på Twitter
Twitter

Bakgrund

Valet förklarat på 99 sekunder
tv · www.theguardian.com
Jämnt inför valet – så röstar Europa
grafik · pejl.svt.se
Det här är EU-parlamentet
grafik · www.eu-upplysningen.se
De gör upp om EU:s ordförandepost
tv+text · Sveriges Radio
Antalet ledamöter: Tyskland har flest med sina 96
bakgrund · www.eu-upplysningen.se
Resultat för EU-valet presenteras på söndag efter klockan 23
grafik · www.resultat-val2014.eu
Så funkar EU
bakgrund · Sveriges Television
BBC:s valblogg
blogg · BBC
Europaparlamentet
bakgrund · Wikipedia (sv)
EU-kommissionens tv-sändningar
tv · ec.europa.eu
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
EU-valetEuropa röstar 2014EU-parlamentetEU-politikEU-kommissionenEUEuropaJean-Claude Juncker

Ministrarnas oro: EU har blivit för stort och mäktigt

Efter att flera EU-kritiska partier gått starkt framåt i EU-valet har flera ministrar höjt rösten om att makten måste decentraliseras från Bryssel. Storbritanniens premiärminister David Cameron sa under tisdagen att han tycker att EU har har blivit för stort och för dominant, skriver nyhetsbyrån AFP. Samtidigt träffades de nordiska statsministrarna på Island och diskuterade bland annat valet. Danmarks statsminister Helle Thorning-Schmidt står inför utmaningen att förklara varför EU-skeptiska Dansk Folkeparti blev största parti i EU-valet. Hon instämmer i att unionen måste börja leverera fler konkreta resultat, istället för att flytta makten från medborgarna.

27 maj 2014, 23.01

Hollandes utspel mot EU: ”Avlägset och obegripligt”

Frankrikes president François Hollande tycker att EU har blivit alltför ”avlägset och obegripligt, även för regeringar”. Det sa han under ett tv-sänt tal på måndagen, rapporterar nyhetsbyrån AFP. Han tillade: "Det här kan inte fortsätta. Europa måste vara enkelt och tydligt, för att kunna vara effektivt när det behövs och dra sig ur när det inte behövs”.

26 maj 2014, 21.03

Efter valkatastrofen – lovar sänkt skatt

Frankrikes premiärminister Manuel Valls, från det hårt prövade Socialistpartiet (PS), lovar en ny politik efter det högerextrema Nationella Frontens framgångar i EU-valet. I fransk radio föreslår han i dag skattelättnader för den franska medelklassen och för låginkomsttagare – samma väljare som i skaror lämnat socialistpartiet och flytt till Marine Le Pens parti Nationella Fronten, skriver SvD.

26 maj 2014, 20.43

Gamla datorer med buggar försenade belgiskt valresultat

Krångel med räkningen av EU-röster lagda via äldre röstningsmaskiner i Belgien har gjort att valresultatet från landet dragit ut på tiden. Systemet för röstnings-programvaran körs på vissa håll på mycket gamla pc-maskiner med x86-processorer och bara 1 megabyte arbetsminne och resultaten förs över med hjälp av 3,5-tumsdisketter. Buggen i systemet gjorde att rösterna räknades på ett osammanhängande och opålitligt vis. Utvecklaren av mjukvaran hittade en lösning på problemet under natten mot måndag.

26 maj 2014, 17.17