Källor: Nvidias vd till Kina för att mjuka upp Peking
Nvidias vd Jensen Huang planerar en resa till Kina lagom till firandet av det kinesiska nyåret. Målet är att återöppna den viktiga marknaden för bolagets AI-chip, uppger källor för Bloomberg.
Huang väntas besöka Peking, även om det i nuläget är oklart om han kommer träffa några högt uppsatta kinesiska tjänstemän. Kinaresan, som Huang gör regelbundet vid den här tiden på året, kommer samtidigt som USA lättar på exportrestriktionerna för AI-chip och öppnar för försäljning av bolagets H200-chip.
På den kinesiska sidan beslutar dock myndigheterna hur många av chippen som ska tillåtas importeras. Enligt nyhetsbyrån väntas Peking redan i detta kvartal godkänna importen för vissa användningsområden.
Läs även
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen