Hem
Karolinska. (TT)

Karolinska kan tvingas spara 890 miljoner

Karolinska universitetssjukhuset i Stockholm saknar 890 miljoner kronor för att klara ekonomin nästa år, visar sjukhusets verksamhetsplan enligt DN.

Robert Johansson (S), personalregionråd i Stockholm, säger att summan är preliminär och revideras löpande.

– Skulle Karolinska hamna på minus så ska det inte påverka personalen eller patienterna. Det blir absolut inga sparkrav och inga personalindragningar på grund av den här prognosen.

Regionens budget har redan klubbats, men Johansson uppger att man kan skjuta till pengar utanför budgeten. En slutgiltig prognos väntas i december.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen