Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kent Ekeroth.
Kent Ekeroth. (JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Ekeroths järnrörskrav

Kent Ekeroth vill ha mer pengar för järnrörsbilder

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 10 mars 2015
ANNONS

Dagens Media tvingades betala 1 000 kronor till Kent Ekeroth (SD) sedan de olovligen publicerat stillbilder från den så kallade järnrörsfilmen. Nu vill Ekeroth, som ursprungligen krävde 8 000 kronor, ha mer pengar och har därför vänt sig till Högsta domstolen i hopp om att de ska pröva fallet på nytt, rapporterar Aftonbladet. Ekeroth vill själv inte kommentera ärendet för tidningen.
Nyheten om den omtalade filmen briserade hösten 2011 och handlade om hur Ekeroth och partikamraterna Erik Almqvist och Christian Westling hamnar i bråk med flera personer – däribland komikern Soran Ismail – på Kungsgatan i Stockholm och sedan beväpnar sig med metallrör.

ANNONS
Flera medier publicerade stillbilder ur filmen
Aftonbladet
Kent Ekeroth överklagar till Högsta domstolen
www.dagensmedia.se
Järnrörsskandalen
bakgrund · Wikipedia (sv)
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ekeroths järnrörskravSverigedemokraternaPolitikKent EkerothLag & rättHögsta domstolenSoran IsmailErik AlmqvistChristian Westling

Klart: Ekeroth vinner tvist om järnrörsfilm mot SVT

SVT ska betala ersättning till förre SD-toppen Kent Ekeroth för användandet av den så kallade järnrörsfilmen. Det slår Högsta domstolen nu fast efter en lång process, rapporterar TT och SVT.

18 mars 2020, 09.28
Kent Ekeroth 2014.

Nu avgör HD Ekeroths krav för järnrörsfilmen

I dag hålls huvudförhandlingen i Högsta domstolen i tvisten mellan Kent Ekeroth och SVT, rapporterar TT.

5 februari 2020, 11.57
Kent Ekeroth.

HD prövar upphovsrätten bakom ”järnrörsfilmen”

Högsta domstolen kommer att pröva om SVT gjorde intrång i Sverigedemokraten Kent Ekeroths upphovsrätt när kanalen visade den så kallade ”järnrörsfilmen”, skriver SVT:s Kulturnyheterna.

16 oktober 2019, 17.09
Kent Ekeroth (SD).

SVT vill ta järnrörsfilm till HD: ”Principiellt viktigt”

SVT överklagar domen om den så kallade järnrörsfilmen till Högsta domstolen, rapporterar flera medier.

15 juli 2019, 16.14
Anne Lagercrantz.