Hem
Family in Nyeri buries Charles Waithaka killed in Ukraine-Russia war

Kenya rasar mot Ryssland: Luras bli kanonmat

Kenya kräver att Ryssland slutar lura kenyaner att ta värvning i kriget mot Ukraina, rapporterar AFP. De senaste veckorna har flera kenyaner som rest till Ryssland med löften om välbetalda jobb rapporterats stupade.

– De används som kanonmat vid fronten, säger biträdande utrikesminister Korir Sing'Oei till nyhetsbyrån.

Männen har undertecknat kontrakt som de inte förstått på ryska, enligt AFP:s granskning. Efter press från deras familjer planerar Kenyas utrikesminister ett besök till Moskva för att kräva att de falska rekryteringarna stoppas.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen