Hem
Illustrationsbild. (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Kinesisk AI-app har räddat 700 självmordsbenägna

En kinesisk satsning innehållande en app och 600 volontärer har under de senaste 18 månaderna räddat livet på 700 personer som har varit självmordsbenägna, rapporterar BBC.

Appen identifierar särskilda platser på nätet där människor skriver om sina egna problem. Det inbyggda AI-programmet identifierar sedan vissa nyckelord och sorterar inläggen på en skala från ett till tio, där högre siffror innebär att personerna har en högre benägenhet att ta sina liv. Volontärer kan därefter agera på larmen.

– Vi räddar ungefär tio personer i veckan, säger grundaren Huang Zhisheng, researcher kring artificiell intelligens vid Free University Amsterdam, till BBC.

Hit kan du vända dig om du mår dåligt

Om du mår dåligt kan du vända dig till vårdcentral, annan läkarmottagning eller psykiatrisk mottagning.

Du kan också ringa bland andra följande:

Nationella hjälplinjen: 020-22 00 60.

SPES, Riksförbundet för Suicid Prevention: 08-34 58 73.

BRIS vuxentelefon – om barn: 077-150 50 50.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen