Hem
(Jenny Kane / TT NYHETSBYRÅN)

Kinesiska mobiljätten har egna systemchipp på gång

Den kinesiska elektroniktillverkaren Oppo – som räknas som världens femte största mobiltillverkare, men inte har någon nämnvärd närvaro i vår del av världen – har egna systemchipp under utveckling. Efter en tid av rykten om saken kommer nu nämligen konkreta bevis i form av dokument som lämnats in till EUIPO (European Union Intellectual Property Office). Det är en ansökan om varumärksskydd som har lämnats in, och enligt den kommer Oppos egna mobilchipp att kallas Oppo M1.

Oppo följer därmed världens tre största mobiltillverkare – Apple, Samsung och Huawei – i spåren.

 
Oppo
Wikipedia (sv)
OPPO är en hemelektroniktillverkare som har sitt huvudkontor i Dongguan i Kina. Företaget började med tillverkning av DVD spelare.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen