Klimatförändringar ger bränsle åt Spaniens högerextrema
Vintern har varit den näst torraste och den fjärde varmaste i Spanien sedan mätningarna startade 1961. Även sommaren beräknas bli ovanligt torr.
Det finns en samsyn mellan forskare, politiker och lantbrukare i landet om att det är klimatförändringarna som ligger bakom det ogynnsamma vädret, skriver Politico. Något som utnyttjats av det nationalpopulistiska partiet Vox inför sommarens regionval i Andalusien.
Partiet driver linjen att klimatproblematiken ska lösas med hjälp av innovation och protektionism, snarare än omställning. En attityd som fått gehör bland framför allt lantbrukare i Andalusien. Enligt opinionsmätningar är partiet nu det tredje största i regionen.
– Klimatförändringens religion ställer moder jord mot människor (...) Vi säger precis tvärtom. En överenskommelse måste nås så att den primära sektorn kan vara effektiv och samtidigt respektera miljön, säger Javier Cortés, ledare för Vox i Sevilla.