Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Statsminister Ulf Kristersson (M).
Statsminister Ulf Kristersson (M). (Pontus Lundahl/TT / TT Nyhetsbyrån)
Tullkrisen • Trumps tullpolitik

Kristersson välkomnar USA och Kinas tullsamtal

Av Ebba Torstensson, Linus Lindgren
Publicerad: 22 juli 2025
ANNONS

Statsminister Ulf Kristersson bekräftar tullsamtalen mellan USA:s finansminister Scott Bessent och hans kinesiska representanter, som ska hållas i Stockholm i början av nästa vecka.

”Jag ser fram emot att möta USA:s och Kinas företrädare på svensk mark. Välkomna till Sverige!” skriver Kristersson på X.

Han konstaterar att det är bra att länderna vill mötas i just Sverige.

Samtalet rör främst relationen mellan USA och Kina, men ”har även stor betydelse för den globala handeln och ekonomin”, skriver Kristersson.

Finansminister Elisabeth Svantesson skriver på X att både Kina och USA framförde önskemål om att ha mötet i Sverige under förra veckans G20-möte i Sydafrika.

ANNONS
Ulf Kristersson på X
x.com
Elisabeth Svantesson på X
x.com
Bessent på X
x.com
Toppmöte mellan Kina och USA i Stockholm
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Bessent: Tullsamtal med Kina i Stockholm
TT
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Tullkrisen Trumps tullpolitikUSAScott BessentKinaUlf KristerssonAsienNordamerika ModeraternaAmerikansk politik

Trump backar om gödselavtal med Belarus

Donald Trump backar från sitt uttalande om att han jobbar på ett stort köp av kaliumgödsel, även känt som pottaska, från Belarus. Det rapporterar Reuters.

22 september, 20.37
USA:s president Donald Trump.

Oppositionsledare: Avtal med Lukasjenko är riskabelt

Avtal med Alexandr Lukasjenkos Belarus innebär risker, varnar landets oppositionsledare Svetlana Tichanovskaja i en intervju med AFP.

21 september, 22.59
USA:s president Donald Trump och den belarusiska oppositionsledaren Svetlana Tichanovskaja.

Trump: Jobbar på ”massivt” avtal med Belarus

USA jobbar på ett ”massivt” avtal med Rysslandsallierade Belarus gällande ett köp av kaliumgödsel, även känt som pottaska. Det skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

21 september, 17.09
USA:s president Donald Trump.

Källor: USA och Kina pratar tullar inför statsbesök

USA och Kina diskuterar sänkta tullar på vissa varor inför att Kinas president Xi Jinping ska besöka Washington nästa vecka. Det rapporterar Bloomberg med hänvisning till källor.

15 september, 16.11
USA:s president Donald Trump med Kinas president Xi Jinping i Peking. 15 maj 2026.