Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT, Instagram)
Far & Sons Rysslandsprotest

Kritik mot gayklubben på Putins tomt: ”PR-kupp”

Av Peter Johansson
Publicerad: 16 sep. 2015
ANNONS

På Åland har den svenska rapduon Far & Son byggt en kopia av gayklubben The Blue Oyster, känd från filmerna om ”Polisskolan”. Den är placerad på den ödetomt som ägs av Rysslands Vladimir Putin.
– Vi fick höra att Putin hade tomt här på Åland och då är det ju rysk mark. Och då får man inte propagera för homosexualitet. Så vi startade och byggde The Blue Oyster, säger Simon Gärdenfors till tidningen Nya Åland.
Nöjesguidens Maria Ramnehill har reagerat på initiativet. I en krönika ifrågasätter hon hur effektivt det kommer att vara:
”Om de verkligen hade velat göra något för den ryska QTBH-rörelsen kunde de ha skänkt pengarna för byggmaterialet till ryska QTBH-organisationer. Och hållit käft om det.”
”Det framstår hur man än läser det som en billig PR-kupp, för de vet lika väl som jag att det här inte kommer att förändra någonting i Ryssland. ”

ANNONS
Bygget kommer att skildras i tv-inslag
www.nyan.ax
Maria Ramnehill: ”Vad vill Far & Son åstadkomma med sin ryska bögklubb?”
krönika · ng.se
Simon Gärdenfors: ”Antingen kommer Ryssland sätta in en missil eller så står den där för alltid”
Expressen
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Far & Sons RysslandsprotestFar & SonMusikFinlandRysslandHbtq

Byggde gayklubb på rysk mark – frias av rätten

Den svenska artisten Simon Gärdenfors, som utgör ena halvan av rapduon Far & Son, frias av Ålands tingsrätt efter att ha anordnat en gayklubb på ryskägd mark på Åland. Det skriver Ålandstidningen.

11 januari 2018, 12.12
Hiphopduon Far & Son, bestående av Frej Larsson och Simon Gärdenfors.

Far & Son kan få betala egna rättegångskostnader

Rap- och komikerduon Far & Son kan bli stående ensamma med rättegångskostnaderna om de fälls för att ha byggt en gayklubb på en tomt på Åland som tillhörde ryska staten. Det rapporterar SVT Kulturnyheterna.

10 januari 2018, 22.16
Hiphopduon Far & Son, bestående av Simon Gärdenfors och Frej Larsson.

Byggde gayklubb på rysk mark – nu väntar rättegång

Den svenska rap- och komikerduon Far & Son åtalades förra året för att ha byggt en gayklubb på Åland, på mark som ägs av ryska staten. På torsdag är det rättegång, men i stället för att närvara vid den kommer rapparen Frej Larsson att anordna en stor fest, rapporterar SVT Nyheter.

5 januari 2018, 08.10
Hiphopduon Far & Son, bestående av Simon Gärdenfors och Frej Larsson.