Hem
(EMMANUEL DUNAND / AFP)

Labourpolitiker: Gör er redo för Brexit

Nationalismen vann valet och unionen i det förenade konungariket är över. Detsamma kan gälla för den europeiska unionen med Storbritannien. Det skriver Denis MacShane, författare och tidigare Europaminister för Labour, i en krönika i Politico. Camerons konservativa parti vann genom att spela på engelsk nationalism, menar han. Att han vann betyder att han måste infria sitt löfte om en folkomröstning om EU-medlemskapet 2017.
”Förlorarna, Labour och Liberaldemokraterna, var fanbärarna för Europa i den brittiska politiken”, konstaterar MacShane. De flesta konservativa är öppna EU-motståndare. Undantaget är premiärminister David Cameron, som sagt att han vill ha ett ”reformerat” EU. Men i ett privat samtal 2005, hävdar MacShane, har Cameron sagt till honom att ”jag är mer euroskeptisk än du kan ana”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen