Lambertz roll kan bli en fråga för Högsta domstolen
Högsta Domstolens ordförande Marianne Lundius stämmer in i kritiken mot de felaktiga uppgifterna i Göran Lambertz bok ”Quickologi”. Hon tror att det kan leda till skadat förtroende för det svenska rättsväsendet.
– Om han uppfattas som representant för domstolsväsendet och domare så är det här agerandet olyckligt, säger Lundius till SvD.
Om Lambertz uppträder i sin roll som justitieråd eller som privatperson kan hon inte svara på – det är nämligen en fråga som kan komma att avgöras i HD, eftersom Bergwall stämt svenska staten för Lambertz anklagelser.
– Där är frågan vad jag sett om Lambertz skulle uppträda i sin roll som justitieråd eller inte, det ska vara grunden till skadestånden. Det är en talan som kan komma att prövas av HD och då har jag ingen ståndpunkt, säger Lundius till SvD.