Hem
Mattias Andersson (Karin Wesslén/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Lämnar Backa teater i Göteborg för Dramaten

Den nye Dramatenchefen Mattias Andersson är i dag konstnärlig ledare för Backa teater i Göteborg. Hans insatser hyllas nu av Dramatens styrelse.

”Han har en stark och god relation till Dramaten och har intressanta tankar om hur Dramatens repertoar ska utvecklas framåt”, skriver Ulrika Årehed Kågström, styrelseordförande Dramaten, i ett pressmeddelande.

Den tidigare Dramatenchefen Eirik Stubø fick lämna uppdraget efter den omfattande debatt som väcktes efter dokumentären om skådespelaren Josefin Nilsson i våras. Dokumentären uppmärksammade misshandelsdomen mot Nilssons tidigare pojkvän, skådespelaren Örjan Ramberg, som hade arbetat på Dramaten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen