Lärare: Stoppa elevenkäter som sätter våra löner
Tre lärare anställda inom Academedia kräver på SvD Debatt att friskolekoncernen omprövar sitt beslut att från och med i höst låta eleverna betygsätta sina lärare, något som även ska påverka pedagogernas löner. ”Att låta eleverna påverka lärarnas löneutveckling minskar lärarens autonomi. Att låta elever utan pedagogisk kunskap påverka våra löner – kan man tydligare visa hur långt ner på statusskalan vårt yrke sjunkit?” skriver de.
De menar att det redan nu finns en press på lärarna att sätta höga betyg för att slippa en massa dokumentation och sannolikt få ett trevligare lönesamtal med rektorn. ”Academedias planer att låta elever vara med och sätta lärarnas löner ökar trycket på lärarna att delta i detta spel”, skriver författarna.
Debattörerna hänvisar till den senaste OECD-rapporten som visar att läraryrkets låga status är en orsak till de låga resultaten i Pisaundersökningarna och menar att skolan snarare behöver metoder som stärker lärarnas roll och synen på kunskap. ”Endast så placerar vi Sverige i toppen bland kunskapsnationer igen” skriver de.