Busch: ”Enormt underbetyg att SD är i riksdagen”
Att börja samarbeta med Sverigedemokraterna var inget lätt steg att ta, säger Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch i DN:s partiledarintervju.
– Vi grundades som en motrörelse till nazismen, och jag ser det som ett enormt underbetyg att ett parti som ändå har rötter i nazismen, och kopplingar till nazismen in på 90-talet i Sverige, kom in i riksdagen.
Att hon gick från att vägra samtala med partiet till att sätta sig ned runt bordet med dem sommaren 2019 berodde på att hon drabbades av vad hon kallar ”verkligheten”.
– Alliansen upphörde ju. Det främsta verktyget för att nå vårt mål, och få genomslag för vår politik, försvann.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen