Hem
(Darko Bandic / TT / NTB Scanpix)

”Låt oss aldrig behöva säga hej då till Europa”

”Den ljusa tiden har bleknat. Lika illa som på kommunisttiden kommer det nog aldrig att bli igen. Men den bubblande dynamiken har stelnat till en pysande stagnation”.
Så skriver Erik Zsiga, författare till boken ”Hej då Östeuropa!”, i en debattartikel i Expressen i ljuset av flyktingkatastrofen.
Zsiga beskriver de många framgångarna i europeiska öststater under 00-talet. Det fanns dynamik, entreprenörskap och förändringsvilja. Nu skriver debattören att demokratiseringen har stannat av i flera länder i östra Europa. De som bröt sig loss bakom muren har börjat bygga stängsel.
Zsiga tar Ungerns Viktor Orbán som exempel. ”Med mod bidrog han en gång till att fälla kommunistdiktaturen. Nu har han förvandlats till en auktoritär och reaktionär ledarkoloss som fjärmar sitt land från omvärld och samtid”.

Debattören

Erik Zsiga är kommunikationskonsult på JKL och författare till boken ”Hej då Östeuropa!”. Han var tidigare pressekreterare hos utrikesminister Carl Bildt (M).

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen