Hem
Arkivbild. (Kallestad, Gorm / TT NYHETSBYRÅN)

Ledare: Allas ansvar att bekämpa ensamheten

Dagens Nyheters ledarsida behandlar i dag ämnet ensamhet. Tidningen uppmanar politiker att göra ännu större insatser för att bygga bort ensamhet. Samtidigt som ledarens slutsats är att alla människor har ett ansvar att bekämpa ensamheten.

”Den svåra ensamheten är ett misslyckande för oss alla som medmänniskor”, skriver ledarsidan.

Göteborgs-Posten skriver om hur barnafödandet runt om i Europa minskat. Samtidigt som befolkningen växer så det knakar, skriver ledarskribenten Håkan Boström.

”Utan jämställdhet krävs en större andel invandrare för att klara befolkningstillväxten. En stagnerande befolkning innebär en stagnerande ekonomi, och i förlängningen risk för emigration och en försvagning av det nationella självbestämmandet”, skriver han.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Nerikes Allehanda (oberoende liberal)

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Upsala Nya Tidning (liberal)

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största medierna. Varje dag väljer vi dessutom fyra olika lokala ledarsidor. Valet av lokala ledare varierar dagligen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen