Hem
(TT)

Ledare: ”Hotet är att rasismen normaliseras”

Maria-Pia Boëthius skriver i en ledare i vänsterorienterade Dagens ETC att hon försvarar de ”aktivister” som rev ner Sverigedemokraternas uppmärksammade annonskampanj i Stockholms tunnelbana. Hon köper inte argumentet att agerandet innebär att ”de protesterande” går i SD:s fälla. Vad är alternativet, undrar Boëthius:
”Att ingen reagerar över förtal och hån mot EU-migranter? Att vi är ett land där rasism normaliserats? Att alla rycker på axlarna och tittar bort?”
Hon fortsätter:
”Jag begriper inte de kolleger inom journalistiken, som fallit för idén att detta handlar om ett hot mot yttrandefriheten, när hotet är något helt annat och så uppenbart: hotet att rasism normaliseras.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen