Hem
Specialstyrkor på Sri Lanka letar efter explosiva ämnen. (Gemunu Amarasinghe / TT NYHETSBYRÅN)

Ledare: Minimera hotet genom att inte sprida hat

Flera tidningar tar i dag upp påskhelgens terrordåd på Sri Lanka på ledarplats.

I sin huvudledare skriver Sydsvenskan att den utropade militära segern över IS, som säger sig ligga bakom de blodiga terrordåden, inte får leda till mindre vaksamhet och beredskap mot terror.

Arbetarbladets Jenny Wennberg tar upp samma ämne i sin ledare. Inget land kan garantera en absolut säkerhet för sina medborgare, skriver hon. Samtidigt skriver hon i ledaren att enkla handlingar som att inte lyssna på dem som vill splittra, avstå från att sprida propaganda och själv inte sprida hat, är saker alla kan göra för att minimera säkerhetshoten.

Henrik Barva skriver på ledarplats i NWT att eskaleringen av våldet i Sri Lanka saknar motstycke.

”I den jihadistiska våldsideologin blir kristna fiender till extremisternas renlärighet och representanter för västvärlden”, skriver Barva.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Dagens Industri (obunden borgerlig):

Expressen (liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Arbetarbladet (socialdemokratisk):

Nya Wermlands-Tidningen (konservativ):

Dagens ETC (oberoende, vänsterorienterad):

Östersunds-Posten (centerpartistisk):

Vestmanlands Läns Tidning (liberal):

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största medierna. Varje dag väljer vi dessutom fyra olika lokala ledarsidor. Valet av lokala ledare varierar dagligen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen