Ledare om valet: ”I värsta fall blir det nyval i februari”
Oavsett färg är flera ledarskribenter överens om det inte är någon lätt uppgift som väntar S-ledaren och den nye statsministern Stefan Löfven. Dagens Nyheters ledare skriver att ”det kommer att vara svårt för partierna att inleda samarbeten som de på förhand kategoriskt avvisat, eller i alla fall inte förberett sina väljare på”.
Expressens ledarskribent Patrik Kronqvist skriver att kaos kan sammanfatta valet och att Löfven är den svagaste statsministern sedan Ola Ullsten 1978-1979.
PM Nilsson, chef för Di:s ledarredaktion, ser ett scenario där det blir nyval redan i februari.
– Löfven har tidigare sagt att om han inte har en handlingskraftig majoritet bakom som sig så kommer han inte gå fram som statsminister. Det kan hända att det står sig, det är svårt att veta. Alliansen har sagt att de släpper fram det större blocket men att de kommer att spärra deras försök att få ihop en budget om de inte har en majoritet bakom sig. Då riskerar vi att få en Löfven-ledd regering som inte kan driva sin egen politik. De kan möjligen behöva regera på Alliansens budget och i värsta fall blir det nyval i februari, säger PM Nilsson.