Hem
(TT)

Ledare: ”S och M misslyckas med att stoppa SD”

Sverigedemokraterna ökar till 14,5 procent i SCB:s senaste partisympatiundersökning och de nya väljarna kommer främst från Socialdemokraterna och Moderaterna. Aftonbladets Anders Lindberg skriver i en ledare att resultatet visar att S och M misslyckats med att stoppa SD – och menar att stödet för partiet ”borde sända chockvågor inom Socialdemokraterna och Moderaterna”.
Lindberg menar att de borgerliga partiernas strategi – ”att prata formalia och i högt tonläge angripa regeringen för olika småsaker” – inte verkar ha fungerat. Han saknar en riktig höger-vänsterkonflikt.
”I ett politisk samtal där höger står mot vänster, där de hårda konflikterna handlar om fler jobb och bättre skola har SD väldigt lite att komma med. De har inga svar på de faktiska utmaningar Sverige står inför”, skriver Lindberg.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen