Madon: ”Varför kommer Can undan med sexism?”
”Kommer man undan med vad som helst som 'skön kulturman' i den svenska offentligheten?, frågar sig Sakine Madon i en ledare i Expressen i dag. ”Det ser så ut”, är hennes korta svar.
Madon återkopplar till kritiken som riktats mot Mustafa Can, snart aktuell i Sommar i P1, för att han kallat författaren Dilsa Demirbag-Sten för ”häxa”, ledarskribenten Johanne Hildebrant för ”offentligt soldatkåt” och dessutom skrivit en porrnovell (”Siv och jag”) om norska Fremskrittspartiets Siv Jensen.
Hon kritiserar bland annat att Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg, trots ett inledande fördömande, försvarat Cans novell med meningen ”Kanske gör han det av en djupt känd frustration över den politik hon står för, och den känslan delar jag.”
”Samma indignerade röster som fördömer fega näthatare som mejlar kvinnliga journalister, kan sekunden efter se mellan fingrarna när en kulturman återkommande ger uttryck för sexism”, skriver Madon. ”Det håller inte någonstans”.