Malaysia – Asiens nya krisland
Rädslan för en skuldkris i Asien är stor. Framförallt är det Kinas eventuella bostadsbubbla som experter lyft fram. Det nya orosmolnet är dock Malaysia med enormt underskott i statsbudgeten, enligt forskningsinstitutet Oxford Economics och banken HSBC. Hushållsskulderna uppgår till 87 procent av BNP.
– Malaysia har allmänt sett betraktats som en framgångssaga där den ekonomiska utvecklingen och regeringen har varit stabil under de senaste åren. Men allt är inte som det verkar, varnar Sarah Fowler, rapportförfattare hos Oxford Economics.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen