Hem
Illustrationsbild. (Kallestad, Gorm / TT NYHETSBYRÅN)

”Många över 65 kommer att kunna jobba vidare”

En stor del av de extra 500 000 personer i sysselsättning som krävs för att hålla välfärdssystemen igång kan hämtas från människor mellan 65 och 74. Det skriver företrädare för Delegationen för senior arbetskraft på DN Debatt.

Debattörerna skriver att det vore ett stort resursslöseri att inte ta tillvara gruppen av äldre. Dessutom riskerar det att på sikt urholka pensionerna, skriver man.

En ny rapport visar dessutom att allt fler över 65 klarar av att arbeta, även om det är flera grupper som inte gör det.

”Alla som kan och vill arbeta längre borde också få möjlighet att göra det. Allt annat är i längden ogörligt och skadligt för såväl pensioner som samhälle.”

Debattörerna

Anna Hedborg, tidigare social- försäkringsminister och generaldirektör vid Riksförsäkringsverket. Ordförande i Delegationen för senior arbetskraft

Ingemar Eriksson, tidigare departementsråd vid Finansdepartement och pensionsåldersutredare

Ingmar Skoog, professor i psykiatri vid Institutionen för neurovetenskap och fysiologi och föreståndare för Centrum för åldrande och hälsa, Agecap, vid Göteborgs universitet

Håkan Svärdman, samhällspolitisk chef på fackförbundet Forena

Eva Vingård, professor emeritus i arbets- och miljömedicin vid Uppsala universitet och legitimerad läkare

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen