Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kurdisk flicka som flytt från Kobane i Syrien till Turkiet.
Kurdisk flicka som flytt från Kobane i Syrien till Turkiet. (Vadim Ghirda / TT / NTB Scanpix)
al-Assadregimens fall

Mehmet tog emot lika många flyktingar som Norge

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 23 dec. 2014
ANNONS

Den kurdiske linsbonden Mehmet har på tre månader tagit emot 1 000 flyktingar från Syrien i sitt hem. Det är lika många som Norge säger sig kunna ta emot på ett år, konstaterar Mustafa Can i sitt reportage från Turkiets gräns mot Syrien.
Mehmet beskriver hur flyktingarna strömmade in över gränsen med sina ägodelar i famnen. På frågan varför han tagit in så många flyktingar i sina två rum svarar han:
– Du kan inte mena allvar med din fråga. Har du sett ett skrämt flyktingbarn i ögonen och villrådigheten hos människor som har skiljts från sina hem, sina marker, sin trygghet? Det handlar om samvete. Jag kan inte göra annat. Skulle du?

ANNONS
Mehmet tömde sitt matförråd, köpte filtar och proviant för sina sparade pengar
Svenska Dagbladet
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
al-Assadregimens fallTurkietMellanösternMustafa CanSyrien

Utpekade mördare från Syrien lever fritt i Sverige

Flera män som pekas ut som skyldiga till våldtäkter och mord i Syrien lever nu fritt i Sverige. Det framkommer i en granskning som Sveriges Radio-programmet Kaliber har gjort.

1 juni, 06.46
Syriens tidigare diktator Bashar al-Assad (foto från 2010) lever numera i Ryssland.

Fördjupning •Assads liv med sin familj i Moskva: ”Som om inget hänt”

På 62:a våningen i den exklusiva restaurangen Sixty i Moskva brukar den ryska politiska eliten äta. Men bara några veckor efter att han störtats från makten satt även Syriens tidigare diktator Bashar al-Assad där, enligt ett ögonvittne.

Omni Mer
Bashar Assad’s long, brutal reign ended swiftly, but he and his close circle have had a soft landing in Russia.

Granskning: Generaler i exil planerar uppror i Syrien

Den avsatte diktatorn al-Assads toppgeneraler i exil planerar ett väpnat uppror mot Syriens nya styre för att ta över makten i landet. Det skriver The New York Times i en granskning.

24 december 2025, 15.58
En syrisk polisman under firandet av ettårsdagen sedan Bashar al-Assad avsattes.

Assad pluggar ryska och lever lyxliv i Moskva

Syriens förre diktator Bashar al-Assad lever ett tillbakadraget lyxliv i Moskva efter flykten till den ryska huvudstaden, rapporterar The Guardian baserat på läckt data och intervjuer med flera källor.

15 december 2025, 15.46
Assad i Moskva, 2023.