Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Spansk kustbevakning, arkivbild.
Spansk kustbevakning, arkivbild. (Andres Gutierrez / AP)
Flykten till Europa

Migrantbåtar med minst 300 saknas vid Kanarieöarna

Av Helena Sällström
Publicerad: 10 juli 2023
ANNONS

Tre migrantbåtar som den senaste tiden lämnat Senegal har försvunnit på väg till spanska Kanarieöarna. Minst 200 människor befaras ha befunnit sig ombord på en av båtarna, som saknas sedan en vecka tillbaka. Det rapporterar BBC.

Ytterligare två båtar rapporteras ha haft 65 respektive 50 till 60 personer ombord. De båtarna har varit försvunna i två veckor.

Förra året dog minst 559 människor när de försökte ta sig till Kanarieöarna över havet, enligt siffror från FN-organet IOM.

ANNONS
Spanska sjöräddningen söker i vattnet utanför Kanarieöarna
TT
Rutten mellan Västafrika och Kanarieöarna är en av de farligaste för migranter
BBC
Anhöriga har inte hört av nära och kära sedan de reste
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Flykten till EuropaSenegalKanarieöarnaSpanienEuropa

Allt fler asylsökande ryssar skickas tillbaka

Allt fler ryssar avvisas tillbaka till Ryssland, trots att de fruktar för sin framtid och därför flytt landet, rapporterar BBC. Kanalen har pratat med ”Katya”, som flydde till USA, men som är en av drygt 1 200 som vägrats asyl där och i stället satts på flygplan tillbaka till Moskva.

16 oktober, 12.51
En polsk soldat bevakar Europas yttre gräns.

KD-toppen: EU gynnas av återvändandehubbar

Etableringen av så kallade återvändandehubbar utanför EU, läger där utvisade personer kan placeras, är avgörande för unionens flyktingpolitik. Det skriver Europaparlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD) i ett inlägg på SvD Debatt.

30 september, 20.53
Arkivbild: Alice Teodorescu Måwe (KD).

13 döms till fängelse efter katastrof i Engelska kanalen

13 personer döms till fängelsestraff i en fransk domstol efter att en båt med migranter sjönk i Engelska kanalen 2021, rapporterar AP. Totalt dog 31 personer i olyckan.

30 september, 18.38
Arkivbild av en livbåt från den franska sjöräddningen.

Ministern: Det är viktigt att ett nej är ett nej

Migrationsminister Johan Forssell (M) tycker att det är viktigt med så kallade återvändandehubbar, där utvisade personer som av olika skäl inte kan återvända till sitt hemland kan samlas.

19 juni, 18.48
Migranter i norra Frankrike som försöker ta sig ombord på en båt i hopp om att nå Storbritannien.