Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Premiärminister Narendra Modi.
Premiärminister Narendra Modi. (Manish Swarup / AP)
Politiska läget i Indien

Modi efter raset: ”Seger för världens största demokrati”

Av Anders Hovne
Publicerad: 5 juni 2024
ANNONS

Trots att den indiske premiärministern Narendra Modis parti BJP gjorde ett betydligt svagare val än väntat kallar Modi resultatet en ”historisk seger” skriver TT.

– Dagens seger är en seger för världens största demokrati, sa han till anhängare i Delhi, trots att BJP gick miste om egen majoritet för första gången sedan 2014.

I stället får Modi nu luta sig emot alliansen NDA som vann 285 av de 543 platser i underhuset, en bra bit ifrån de 350 man siktade på.

Samtidigt gick det största oppositionspartiet, Kongresspartiet, kraftigt framåt i valet.

– Valet visar otvetydigt att folket har skickat ett budskap om att de inte ställer sig bakom Modi och (inrikesminister) Amit Shah, sa partiledare Rahul Gandhi på en presskonferens.

ANNONS
BJP backade 60 mandat
TT
Resultatet fick börsen att backa
BBC
Modi blir nu beroende av sina allierade
AP  · Ofta betalvägg
Det kan bli svårt för Modi att driva igenom nya reformer
economictimes.indiatimes.com
Oppositionens allians gick fram mer än väntat
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Politiska läget i IndienRahul GandhiPolitikIndienAsienIndisk politikNarendra Modi

Ikonisk protestplats stängs: ”Vill kväsa oliktänkande”

I över tre decennier har den 1,6 kilometer långa vägsträckan intill observatoriet Jantar Mantar i centrala Delhi varit en plats där människor kunnat demonstrera och ställa makthavare till svars. Men i veckan hävdes Jantar Mantars officiella status som protestplats, ett tecken på att det demokratiska uttrymmet i Indien krymper. Det menar aktivister som AFP pratat med.

14 oktober, 11.39
En kvinna grips under helgens protester i New Delhi.

”Kackerlackornas” ledare döms till fem dagars fängelse

Två ledare för den studentledda proteströrelsen ”Kackerlackspartiet” i Indien har dömts till fem dagars fängelse efter att ha gripits i samband med protesterna mot landets valchef, rapporterar nyhetsbyråer.

14 oktober, 10.59
Poliser i Indien griper en medlem i Kackerlackorna under helgens protester.

Fortsatta protester i Indien – kräver valchefens avgång

Indiska oppositionspartier marscherade i protest mot landets högsta domstol efter att 130 miljoner personer tagits bort från röstlistan, rapporterar Reuters. De kräver att valchefen Gyanesh Kumars avgår då de borttagna rösterna kan gynna den sittande premiärministern Narendra Modi.

12 oktober, 16.58
Från en tidigare protest i Indien.

Demonstranten Pramod greps: ”Vi kommer tillbaka”

Aditi Subramanian var en av tusentals demonstranter som frihetsberövades i Indiens huvudstad New Delhi på lördagen.

11 oktober, 08.34
Gripanden under demonstrationerna i New Delhi på lördagen.