MUF: ”Fler kommer att hoppa av till SD”
Moderata ungdomsförbundets lokalavdelning är mycket missnöjda med att moderpartiets distrikt i Bohuslän vill förbjuda tiggeri, skriver Bohusläningen. Distriktsordförande Filip Gollungberg anser att partiet väljer fel väg och i stället borde fokusera på att skapa arbeten åt personer som tigger. Han är också orolig att förslaget kommer gynna Sverigedemokraterna.
– Ju mindre skillnad det är mellan oss och SD desto fler kommer att hoppa av till SD. Vi borde stå upp för de liberala idéerna som Reinfeldt stått för, säger han till Bohusläningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen