Hem
(Lars Pehrson / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Näringslivet: Inga löneökningar på flera år

Redan innan årets första månad är slut inleds spelet inför 2015 års avtalsrörelse. Tidigt ut är Svenskt Näringslivs vd Carola Lemne som i en intervju med TT menar att det inte finns något som helst utrymme för löneökningar under de närmaste åren. Som skäl anför hon utebliven inflation och produktivitet.
– Det är fullständigt orealistiskt att räkna med att det blir inflation under den här perioden i någon nämnvärd utsträckning. Och det påverkar förutsättningarna jättemycket, säger Carola Lemne.
Om arbetsgivarna får bestämma blir det alltså inte samma höjningar framöver som föregående år, då löneökningarna legat på runt tre procent.
– Förståelsen för det förefaller vara olika i olika delar av fackföreningsrörelsen, säger Lemne till TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen