Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Centerpartiet håller just nu partistämma i Lugnets sporthall i Falun.
Centerpartiet håller just nu partistämma i Lugnets sporthall i Falun. (Pontus Lundahl/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Centerstämman 2015

Nato-vänner måste övertyga i splittrat parti

Av Helena Sällström
Publicerad: 25 sep. 2015
ANNONS

I kväll behandlas den inom Centerpartiet så omstridda frågan om ett svenskt Nato-medlemskap. Partistyrelsens förslag går ut på att Sverige ska starta en process för att på sikt söka medlemskap i försvarsalliansen.
– Jag tror att det finns en majoritet för, men det finns tongivande röster både för och emot. Det är en fråga som mognat inom Centern. Allt fler har problematiserat det säkerhetspolitiska fältet, säger C:s försvarstalesperson Daniel Bäckström till SvD.
Att starka krafter inom partiet nu vill göra en kursändring i Natofrågan beror just på det förändrade säkerhetsläget, enligt DN:s politiska kommentator Ewa Stenberg. Men någon lätt debatt tror hon inte på.
– Det kommer troligen att bli en het debatt och en omröstning på stämman. Natokritikerna varnar för att ett svenskt medlemskap kan öka risken för konflikter i Östersjöområdet i stället för att minska den, säger hon.

ANNONS
Kan sälla sig till M:s och FP:s Nato-vänliga inställning
TT
Många inom partiet har bytt fot men kritiker återstår
Svenska Dagbladet
DÖ och Nato röd tråd under kongresshösten
Svenska Dagbladet
Ewa Stenberg: Kursändringen beror på det förändrade säkerhetsläget
analys · Dagens Nyheter
C:s stämmoprogram: En hållbar utrikes- och försvarspolitik
bakgrund · www.centerpartiet.se
Centerkvinnorna tar ställning för Nato (24/9)
debatt · Sveriges Television
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Centerstämman 2015CenterpartietPolitikNatoFörsvarspolitik

Ledare: Hur svarar M på C:s tydliga utmaning?

”Känslan av att vara i stigande, på väg mot en ny roll i svensk politik, präglade Centerpartiets riksstämma i Falun”, skriver Gefle Dagblads liberala ledare. Ledarskribenten citerar Fredrick Federley, nyvald andra vice ordförande, som säger att partiet ska bli störst inom Alliansen. Det är inget fel på optimismen i ett parti som oftast faller en bit under 10-procentstrecket, skriver ledaren, som menar att C vågar vara tydliga i frågor där andra borgerliga partiledare velar. Men en fråga hänger kvar i luften, menar skribenten. ”Hur kommer M och FP att svara på C:s tydliga utmaning?”

27 september 2015, 15.01
C-stämman slutade med dans.

Ilskan efter C-förslaget: ”Ska hålla fingrarna borta”

LO och Vänsterpartiet reagerar med ilska på att Centerpartiet vill luckra upp lagen om anställningsskydd, las. Partiet vill driva frågan om kortare uppsägningstider för arbetsgivare och ta bort förturen som gäller för bland annat uppsagda eller vikarier. – De vill pressa tillbaka löntagarnas rättigheter, säger Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt till Aftonbladet. LO stämmer in i kritiken. Torbjörn Johansson, avtalssekreterare på LO, säger till tidningen att politikerna ska hålla fingrarna borta från de arbetsrättsliga frågorna. – Arbetsmarknaden är en ganska delikat balans mellan parterna och vi ser i dag att utnyttjandet av människor har ökat markant i Sverige. Då borde man i stället förstärka deras rättigheter i stället för att luckra upp och försvaga.

26 september 2015, 16.51

Statsvetare: Nu kan Nato segla upp som valfråga

Med Centerpartiets historiska ställningstagande i går och ett ökande folkligt stöd kan frågan om svenskt medlemskap i Nato segla upp och bli en av de stora frågorna inför nästa val. Det tror statsvetaren Malena Britz, som är verksam vid Försvarshögskolan. Enligt Britz kan Socialdemokraterna snart se sig tvingade att byta fot. Socialdemokraterna är tillsammans med Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna emot ett medlemskap i försvarsalliansen.

26 september 2015, 14.21

C vill göra det billigare att säga upp personal

Centerpartiet vill luckra upp lagen om anställningsskydd, Las, och göra den mer flexibel. Bland annat vill partiet att förtur till anställning, för till exempel uppsagda eller vikarier, bör slopas. Det beslutades på partiets stämma i Falun i dag. Centerledningen fick också i uppdrag av partistämman att driva frågan om kortare uppsägningstider för arbetsgivare som säger upp personal. Det motiveras med att små företag snabbt ska kunna ändra antalet anställda. Partiet vill dessutom ersätta Arbetsförmedlingen genom en jobbfixarpeng till den arbetssökande, som sedan får välja fristående förmedlare.

26 september 2015, 12.13
Partistyrelsens 1:e vice ordförande Anders W Jonsson