Hem
LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson och finansminister Magdalena Andersson. Negra Efendić. (TT, SvD)

Negra Efendić: ”LO har en SD-kris”

”Om det finns en kanin i en hatt någonstans på LO-borgen är det nog dags att ta fram den nu”, skriver Negra Efendić i en krönika på SvD Näringsliv. Hon pekar på den färska Sifo-mätning som visar att Sverigedemokraterna är större än Socialdemokraterna bland arbetare.
”De nya siffrorna är omskakande för arbetarrörelsen även om de inte borde vara oväntade”, skriver Efendić.
Den S-märkte statsvetaren Ulf Bjereld säger till TT att S och LO måste stärka sina band för att minimera SD:s inflytande.
– Inom socialdemokratin är man väldigt bekymrad – det finns en psykologisk laddning i att Sverigedemokraterna enligt den här mätningen är större i arbetarklassen, säger Bjereld.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen