Netanyahu: USA har gett upp att stoppa Irans kärnvapen
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har inför sitt besök i Washington anklagat USA för att ha gett upp försöken att stoppa Iran från att skaffa kärnvapen. Hans resa kritiserades i går av USA:s säkerhetsrådgivare Susan Rice som menar att den skadar relationen mellan länderna. Som svar på det säger Netanyahu att han respekterar USA men att landet inte gör tillräckligt för att stoppa Iran.
– I en så här viktig fråga, som avgör om vi kommer överleva eller inte, så måste jag göra allt i min makt för att skydda Israel, säger Netanyahu.
Premiärministern är inte inbjuden av Vita huset utan av republikanska ledare och en talesperson för Vita huset har varnat för att göra relationen mellan USA och Israel till en partipolitisk fråga.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen