Nibe säger upp 340 anställda – ser pressat konjunkturläge
Värmepumpstillverkaren Nibe varslar 340 anställda i Sverige om uppsägning. Dessutom inleds förhandlingar om ungefär lika stora neddragningar i övriga Europa, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Inledningen av 2024 har bekräftat en klart svagare efterfrågan på den europeiska värmepumpsmarknaden, skriver Nibe.
– Det är naturligtvis ett oerhört tungt beslut att behöva reducera bemanningen och att lojala medarbetare kommer att drabbas av arbetslöshet till följd av det pressade konjunkturläget, säger vd Gerteric Lindquist.
Nedskärningarna är en del i det åtgärdsprogram som företaget aviserade i samband med bokslutet förra månaden.
Årets smartaste investering
Hur kommer lågkonjunkturen att påverka börsåret 2024? Kommer vi att få se de räntesänkningar som marknaden prisar in? Och hur kommer det amerikanska presidentvalet att prägla den globala ekonomin?
Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe – inklusive dagliga aktieanalyser, kommentarer från experter och fördjupning och förklaring av utvecklingen på marknaderna.
Annonsfri läsning och möjlighet att dela din prenumeration med en vän eller familjemedlem ingår.