Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Lise Åserud / NTB)
Rapportfloden

Novos vinst och omsättning i linje med vinstvarning

Av Hjalmar Ekberg Skog, Omni Ekonomi
Publicerad: 6 aug. 2025
ANNONS

Novo Nordisks rapport för andra kvartalet kom in i linje med förra veckans vinstvarning.

Försäljningen av Wegovy steg med 75 procent första halvåret 2025 jämfört med samma period 2024. För Ozempic var motsvarande siffra en tillväxt på 14 procent.

Den avgående vd:n Lars Fruergaard Jørgensen kommenterar den tidigare sänkningen av helårsprognosen till följd av lägre tillväxt för fetmaläkemedlen:

”Som ett resultat av detta vidtar vi åtgärder för att ytterligare skärpa vår kommersiella genomförandeförmåga och säkerställa effektiviteten i vår kostnadsbas, samtidigt som vi fortsätter att investera i framtida tillväxt.”

Andra kvartalet

Omsättning: 76 857 mln dkk
2024: 68 060 mln dkk

Rörelseresultat: 33 449 mln dkk
2024: 25 934 mln dkk

ANNONS
Läs delåret
rapport · mfn.se

Läs även

Novo Nordisk sänker sälj- och vinstprognos för 2025 (29 juli)
Värsta börsdagen i Novos historia – rasade 23 procent (29 juli)
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RapportflodenRapportsäsongenKöpenhamnsbörsenLäkemedelsindustriDanmarkLäkemedel & medicinteknikOzempic

Netflix sänker prognosen – aktien föll i efterhandeln

Netflix tjänar mer pengar än väntat genom att höja abonnemangspriserna, behålla kunderna och öka intäkterna snabbare än kostnaderna, visar kvällens delårsrapport. Marginalerna ökar samtidigt kraftigt.

I går 22.33
Arkivbild.

Prognosmiss sänkte GM:s aktie trots stark rapport

General Motors vinst överraskar positivt i delårsrapporten för det tredje kvartalet, drivet av starkare försäljning och förbättrad lönsamhet i Nordamerika.

I går 15.08
President Donald Trumpmed GM:s vd Mary Barra och transportminister Sean Duffy vid bilfabrik i Michigan i juli i år.

ABB:s vd: Vi är bara i början av AI-utbyggnaden

Kraft- och automationsjätten ABB rasar på börsen trots att bolaget kunde visa en ordertillväxt på 40 procent i tredje kvartalet i år, jämfört med i fjol. Bolaget har blivit en spelare inom utbyggnaden av datacenter för AI.

I går 12.52
Morten Wierod, vd för ABB.

Svepet: Tele2 håller i pengarna – Byggmax gör återköp

Under dagen har en rad bolag redovisat sina delårsrapporter. Här kan du följa vår rapportering av de viktigaste.

I går 07.19

Nicholas Högberg, vd Tele2.