Hem
Arkivbild/Poliser i London. (Kin Cheung / AP)

Ny brittisk rasismskandal – polis ville skjuta invandrare

BBC:s granskande program ”Panorama” har med dold kamera avslöjat rasism och misogyni bland flera polismän i London. Bland annat uppmanade en polis till att invandrare skulle skjutas.

– Antingen skjut honom i huvudet eller utvisa honom. Och de som knullar kvinnor, våldtar kvinnor, de skär du kuken av och låter dem förblöda.

Londonpolisen har lovat att ta itu med ”toxiska beteenden” inom kåren, sedan en tjänstgörande polis mördade Sarah Everard 2021. De nya inspelningarna pekar dock på att rasistiska och misogyna attityder inte försvunnit mer än på ytan, enligt BBC.

Åtta polismän och en civilanställd har stängts av efter avslöjandet, som väckt kraftiga reaktioner i Storbritannien.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen