Hem
Per Albin Hansson och Helle Thorning-Schmidt. (TT)

Ny studie: Kristider gynnar partier på vänsterkanten

Ekonomiska kristider gynnar till att börja med partier som står till höger. Men några år in i krisen röstar väljarna rött, visar en studie från Lunds universitet enligt Ekot i Sveriges Radio.
– I början av en kris är de flesta inte personligen drabbade. Då kan man tänka sig att de i stället känner en oro för att skatterna ska stiga väldigt mycket, säger statsvetarprofessorn Johannes Lindvall.
I studien har han granskat röstningsmönster i 34 länder under 1930-talskrisen samt under den globala finanskrisen som startade 2007–2008.
– Från våren 2011 ungefär där börjar vi se exempel på där man får nya vänsterregeringar som en följd av krisen, det gäller till exempel Danmark och Irland.
För att dra mer generella slutsatser måste studien sättas i relation till hur väljare beter sig även i lugnare tider påpekar han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen