Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm.
Nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm. (Pontus Lundahl/TT)
Landerholmfallet

Nya detaljerna – bett om gratisresor tidigare

Av Knut Sahlin Ekberg
Publicerad: 20 jan. 2025
ANNONS

I dag avslöjade Aftonbladet att den nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm rest privat till sin särbo i Berlin för skattebetalarnas pengar.

Resorna har gjorts i tjänsten, men i vissa fall har vistelsen varit privat.

Nu rapporterar Expressen att Landerholm tidigare velat att staten ska stå för hans privata resor, men att han då blivit nekad. Det var när han arbetade som generaldirektör för Myndigheten för psykologiskt försvar 2022 som han ville att kostnaderna för de privata resorna skulle ersättas av staten.

I tjänsten som generaldirektör ingick ersättning för resor till hemorten, som han menade delades mellan Stockholm och Berlin. Men det nekades av regeringskansliet, enligt interna mejl som Expressen tagit del av.

ANNONS
Nekades ersättning: ”Varför kan man möjligen fråga sig?”
Expressen
Kritik mot Landerholm inom M: ”Klantigt”
www.tv4.se
Henrik Landerholm lät skattebetalarna stå för privata utlandsresor
Aftonbladet
Landerholms svar på kritiken: ”Alla resor är gjorda i tjänsten”
x.com
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
LanderholmfalletHenrik LanderholmMyndigheten för psykologiskt försvarUlf KristerssonModeraterna

Landerholms försvar: Inga hemligheter röjdes

Inga hemligheter röjdes när den tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm glömde handlingar på en kursgård 2023. Det säger hans försvarare Johan Eriksson under den sista rättegångsdagen i hovrätten, skriver Expressen.

28 september, 12.30
Advokaten Johan Eriksson och Henrik Landerholm.

Striden om borttappade dokumenten upp i hovrätten

Den tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm glömde kvar sina sekretessbelagda dokument på en kursgård – och originaldokumenten är fortfarande inte återfunna. Efter att tingsrätten friat honom går fallet nu upp i hovrätten, skriver Expressen och TT.

24 september, 06.30
Den förre säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm i Attunda tingsrätt.

Partierna kan inte enas om KU-granskningen

Riksdagspartierna lyckas inte enas om konstitutionsutskottets årliga granskning av regeringen, rapporterar TT.

9 juni, 11.56
Ulf Kristersson (M), statsminister, närvarar i riksdagens konstitutionsutskott med anledning av turerna kring den tidigare nationelle säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm.

Uppgifter: KU kan inte enas – ställer in pressträff

Riksdagens konstitutionsutskott kan inte komma överens om slutsatserna i en granskning av flera ministrar, enligt uppgifter till TT. Slutdokumentet ska presenteras under tisdagen men den planerade gemensamma presskonferensen med alla partier ställs nu in.

8 juni, 14.46
Ulf Kristersson (M), statsminister, frågas ut av Konstitutionsutskottet i flera granskningsärenden