Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(DARREN HAUCK / TT NYHETSBYRÅN)
Trumps USA • Clintons förlust

Nytänd Bush till frontalangrepp mot Trump

Av Mårten Eidevall
Publicerad: 11 nov. 2015
ANNONS

Skatter, minimilöner och Donald Trumps mur mot Mexiko var några av de hetaste ämnena i nattens fjärde sammandrabbning mellan republikanernas presidentkandidater. Jeb Bush och John Kasich slog hårt mot Trumps förslag att bygga en mur mot Mexiko och deportera miljontals papperslösa immigranter.
– Det går stick i stäv med amerikanska värderingar och det skulle slita sönder samhällen, sa Bush, skriver Politico.
Enligt analytiker var Jeb Bush mer alert och på hugget i nattens debatt, i vad som kan vara ett sista försök att bli en av toppkandidaterna inför 2016.
Den pensionerade neurokirurgen Ben Carson som pressats av osanningar om sitt förflutna anklagade återigen medier och personer för att ljuga.
– Jag har inga problem med att bli skärskådad. Det jag har problem med är bli föremål för lögner, sa han.

ANNONS

Direktrapporter

Wall Street Journal direkrapporterar efter debatten
live · graphics.wsj.com
Telegraph direktrapporterar efter debatten
live · www.telegraph.co.uk  · Ofta betalvägg
Fox news direktrapporterar efter debatten
ledare · Fox News
Per Bjurman från ”Wisconsin showdown”
blogg · Aftonbladet
Ted Cruz försvarar Trumps migrationsförslag
www.politico.com
Trump: ”Vi kommer att ha en mur och muren kommer att vara lyckad”
AFP  · Ofta betalvägg
Ben Carson i försvarsställning
TT
Ben Carson: ”Jag kommer att få IS att framstå som förlorare”
www.theguardian.com
Höjdpunkter från debatten
ABC News
Sju höjdpunkter från fördebatten från de fyra kandidater med minst stöd
ABC News

Bakgrund

Allt inför nattens debatt
www.politico.com
Allt om kandidaterna
grafik · graphics.wsj.com
Tiden fram till USA-valet – steg för steg
grafik · Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Trumps USAClintons förlustUSAAmerikansk politikNordamerika Ben CarsonRepublikanerna i USADonald TrumpJohn KasichJeb BushMarco RubioCarly FiorinaTed Cruz

Rykten efter kryptiskt svar: Ska Oprah kandidera?

I en krönika i New York Post lyftes tv-ikonen Oprah Winfrey fram som Demokraternas bästa kandidat att slå president Donald Trump. Hon är en “storslagen, orädd stjärna” som Trump aldrig skulle lyckas “skrämma eller ta uppmärksamhet ifrån”, skrev krönikören John Podhoretz.

30 september 2017, 05.40
Oprah Winfrey

Clinton utesluter inte en utmaning av valresultatet

Hillary Clinton kan komma att vidta juridiska åtgärder om den särskilde åklagaren Robert Mueller kommer fram till att Trumpkampanjen samarbetade med Ryssland. Det säger hon i en intervju med NPR.

18 september 2017, 22.44
Trump och Clinton under valrörelsen. Arkivbild.

Sanders fnyser åt Clinton: ”Sådant som händer”

Den demokratiske senatorn Bernie Sanders svarar nu på den kritik som Hillary Clinton riktar mot honom i sin nya bok ”What happened”. Clinton menar att Sanders inte gjorde tillräckligt under valrörelsen för att få sina anhängare att rösta på henne i stället för på Donald Trump.

17 september 2017, 16.57
Clinton och Sanders i november förra året. Arkivbild.

Recensioner: ”Vrål från den hyperkompetenta kvinnan”

På tisdagen släpptes Hillary Clintons bok och den är värd att läsa, skriver Jennifer Senior i en bokrecension i New York Times. Samtidigt erbjuder boken “What Happened” inga nya förklaringar till vad det var som avgjorde valet till Clintons nackdel, menar hon och skriver att Clintons diagnoser är det minst intressanta med den. Bäst med boken är att den ger insyn under ytan, i hur Clinton vacklar och skriver att ”det gör ont att slitas i stycken”.

12 september 2017, 22.13
Hillary Clinton signerar böcker.