Hem
Bilder från kvällens match. (Bildbyrån. )

Nytt bottennapp för Kanada – är näst sist i VM-gruppen

Mindre nationer fortsätter att chocka giganterna i ishockey-VM. Sverige har inlett med två raka förluster och inte går det bättre för Kanada, som under måndagen förlorade sin tredje raka match, denna gång mot Tyskland.

Kanada hamnade i ett tidigt tvåmålsunderläge och lyckades reducera i slutet av den första perioden, men trots att tyska målvakten Mathias Niederberger bombarderades med skott blev det inga fler kanadensiska mål. I stället kunde Tyskland sätta 3–1 i tom målbur alldeles i slutskedet.

Kanada ligger näst sist i grupp B och får svårt att nå slutspel, medan Tyskland har tagit tre raka segrar och leder gruppen.

Dagens VM-resultat

Lettland-Italien 3–0

Slovakien-Ryska förbundslaget 3–1

Tjeckien-Vitryssland 3–2 efter förlängning

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen