Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Jenny M Karlsson
Jenny M Karlsson (Omni)
Inrikes

Omni räknar kvinnor och män i nyheterna

Av Markus Gustafsson
Publicerad: 12 maj 2015. Uppdaterad: 12 maj 2015
ANNONS

“Om man ska tro världens nyhetsmedier så består världen nästan bara av vita män. Vi vet bättre och visar det.”
Det är ett av Omnis budord för hur vi gör nyheter. Sedan ett par månader testar Omnis redaktion en ny metod för att lyckas med en jämställd nyhetsrapportering.
– Det är vårt lilla bidrag till något större: Att uppvärdera och synliggöra kvinnor i maktpositioner. De som inte syns kan man inte inspireras av, säger redaktören Jenny M Karlsson.
SVT uppmärksammar i dag projektet och berättar samtidigt om hur Rättviseförmedlingen vill hjälpa svenska mediehus att bli bäst i världen på jämställdhet.

ANNONS
Rättviseräknare ska skapa jämställdhet
tv+text · Sveriges Television
Aktuellt-redaktionen: ”Vi har inte tid att räkna kön”
Sveriges Television
Omnis chefredaktör Markus Gustafsson: ”Vi vill skildra världen som den ser ut”
blogg · blogg.omni.se
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Media & reklamOmniJämställdhetRättviseförmedlingen