Över 100 myndigheter och organisationer kritiska till fängelse för 13-åringar
Under processen med lagförslaget om fängelse för 13-åringar har 126 organisationer och myndigheter fått tycka till. En stor majoritet har varit kritiska eller helt avfärdande, skriver Aftonbladet.
Åklagarmyndigheten, Kriminalvården och Advokatsamfundet är några av de tyngsta röster som sagt ifrån. Tobias Kudrén, senior åklagare på Åklagarmyndigheten, kallar förslaget ogenomtänkt och säger att myndigheten inte fått svar på ”helt centrala” frågor om häktning och förhandling.
– Jag har oerhört svårt att förstå hur det ska gå att ställa om redan till början av juli. I stället för att göra en ordentlig och genomarbetad lagstiftning ska en produkt pressas fram så att den är på plats innan valet.
Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander kallar det ett ”oacceptabelt experiment med barn”.