Hem
Oppositionspolitikern Nikol Pasjinian deltar i ett möte i parlamentet under måndagen. (KAREN MINASYAN / AFP)

Pasjinian nominerad till premiärminister i Armenien

Oppositionspolitikern Nikol Pasjinian har tagit ett steg närmare sin ambition att bli premiärminister i Armenien sedan han nu formellt nominerats som kandidat till posten av sina anhängare.

Nikol Pasjinian, som uppmanade till de protester som fick Serzj Sargsian att avgå som premiärminister efter bara elva dagar på posten, är den ende kandidaten till posten.

För att bli vald behöver Pasjinian få 53 av parlamentets totalt 105 röster. Hittills har alla partier utom det styrande Republikanska partiet ställt sig bakom hans kandidatur. Men fortfarande krävs det att övertyga sex parlamentariker från det Republikanska partiet om att rösta på honom för att han ska bli vald till premiärminister.

På måndagen sade Pasjinian till reportrar på plats i parlamentsbyggnaden i huvudstaden Jerevan att han för samtal med ”alla politiska läger”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen