Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
WWF:s rekommendationer

Räkor bannlysta i Melodifestivalen

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 11 feb. 2014
ANNONS

När Melodifestivalen i helgen stannar till i Göteborg serveras det skaldjur på välkomstfesten, men inga räkor. Eventföretagen Göteborg & Co och Live Nation som ordnar festligheterna har fattat beslutet efter Världsnaturfondens rödlistning, skriver GP.
– Vi har pratat ganska ingående om det här och så länge räkorna finns på listan vill vi inte servera dem på festen, säger Anders Leijon på Live Nation till tidningen.

ANNONS
Leijon: Känns inte bra att bidra till utfiskningen
Göteborgs-Posten
Landsbygdsministern tror inte på rödlistnigen
Svenska Dagbladet
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
WWF:s rekommendationerGöteborgMusikSVT, Sveriges TelevisionFilm & tvMat & dryckVärldsnaturfonden WWFLive Nation

Grönt ljus för landodlad lax – lägre rymningsrisk

Norsk landodlad lax och Alaska pollock från Berings hav får grönt ljus i Världsnaturfondens (WWF) årliga fiskguide. Det rapporterar flera medier.

4 december 2024, 07.26
Lax. Illustrationsbild.

WWF varnar för norsk lax: Ät bara enstaka gång per år

I WWF:s fiskguide får den odlade norska laxen ”gult ljus”, rapporter Dagens Nyheter.

23 maj 2024, 12.25
Lax. Illustrationsbild.

Västkusträkor rödlistas av WWF: ”Det är bara så dumt”

Världsnaturfonden (WWF) ger rött ljus för räkor fiskade på svenska västkusten i sin senaste fiskguide, rapporterar SVT Väst. Det innebär att konsumtenter uppmanas att inte köpa och äta räkorna. WWF anser bland annat att det saknas kontroller när det gäller fisket och att fångsterna är större än kvoterna tillåter.

30 maj 2022, 22.23
Illustrationsbild.

Fortsatt rött ljus för räkan

Nordhavsräkan blir kvar på rödlistan i Världsnaturfondens nya fiskguide. Fortsatt dålig kontroll av dumpningen är orsaken, enligt WWF. Däremot får tropiska jätteräkor grönt ljus för första gången. Förutsättningen är att jätteräkorna odlats på ett ansvarsfullt sätt och miljöcertifierats.

17 februari 2015, 11.52