Råvarupriser stiger till högsta nivån sedan 2014
Den globala tillverkningsindustrin går på högvarv och har svårt att möta efterfrågan, skriver Bloomberg med hänvisning till tisdagens PMI-siffror från ett flertal större ekonomier.
Utvecklingen har blivit en injektion på råvarumarknaden när efterfrågan på allt från olja till koppar stigit. Bloombergs Commodities Spot Index – som följer priset på 22 råvaror – nådde sin högsta nivå sedan december 2014 under torsdagen.
Prisökningarna kan samtidigt innebära ett problem för världens centralbanker om inflationstrycket stiger och tvingar dem att höja räntan snabbare än planerat.
Läs även
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen