Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
En lågstadieelev.
En lågstadieelev. (JESSICA GOW / TT)
Läget i svenska skolan

”Regeringen göder vänsterns falska myter om skolan”

Av Felicia Nordlund
Publicerad: 19 maj 2023
ANNONS

Skoldebatt handlar nästan bara om friskolornas brister, trots att läget är mycket värre i de kommunala skolorna. Det skriver skolentreprenören Anders Hultin på DN:s debattsida.

Enligt Hultin har många kommuner misslyckats med sitt uppdrag att ge eleverna en utbildning och trygghet, särskilt i utanförskapsområden. Han medger att det självklart även finns friskolor som inte når upp till rätt nivå, men att de är jämförelsevis få.

”När den nuvarande regeringen och skolministern låtsas som om problemen i svensk skola handlar om friskolorna, då bidrar man till att göda vänsterns falska myter. Och vad värre är, man flyttar fokus från det som är skolans riktiga problem”, skriver han.

Skribenten

Anders Hultin äger Watma Education, är grundare av Friskolornas riksförbund samt Kunskapsskolan, Fria Läroverken och Nordic International School

ANNONS
Anders Hultin: ”Kommuner slipper undan när deras skolor misslyckas”
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Efter hård kritik: Skolor i Stockholm får mer pengar (16 maj)
radio+text · Sveriges Radio
Matilda Molander: Skolbarn ska inte stirra sig blinda på skärmar (16 maj)
ledare · Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Läget i svenska skolanSkola & utbildningUtbildningspolitikDebattPolitik

Skolverkets förslag får kritik: ”Stelbent”

Skolverkets förslag om att minska antalet högskoleförberedande platser på gymnasiet och öka de yrkesförberedande får kritik, rapporterar Ekot.

I går 09.35
Anna Troberg.

”Behåll de nationella proven i åk 3 och 6”

Regeringen ska skrota de nationella proven i årskurs 3 och 6, samtidigt som skolan genomgår stora reformer. Det gör att skolan famlar i blindo, skriver 15 experter på DN Debatt.

23 oktober, 21.08
Illustrationsbild.

Sju lärare i årskurs två sjukskrivna efter elevvåld

Alla sju lärare i årskurs två på Östra skolan i Vaggeryd har sjukskrivit sig efter en längre tids problem med våldsamma elever, rapporterar SvD.

23 oktober, 19.16
Östra skolan.

Rekordmycket våld mot lärare – Stockholm anmäls

Fackförbundet Sveriges Lärare anmäler Stockholms stad efter att rekordhöga 338 anmälningar om våld mot lärare kommit in från grundskolorna i september. Det rapporterar TV4 Nyheterna.

21 oktober, 16.11
Illustrationsbild.