Hem
(Hasse Holmberg / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Regeringen vill utreda rätt till insemination för singlar

Ensamstående kvinnor ska få rätt till insemination och provrörsbefruktning. Villkoren ska vara de samma som för par. Detta föreslår regeringen i dag.
– Den lagstiftning vi har är gammaldags, skulle jag vilja säga. Den vilar på föreställningen om att man måste vara två för att uppfostra ett barn. Vi tycker att det där är en omodern syn, säger justitieminister Morgan Johansson.
Förslaget att ge även ensamstående kvinnor rätt till assisterad befruktning har brett politiskt stöd i riksdagen. Endast Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna är emot.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen