Reportage: Måste charma förolämpade ”lantisar”
”Om Anna Kinberg Batra ska ta kommando över Moderaterna måste hon charma dem som hon en gång förolämpade: lantisarna.” Så inleder Dagens Nyheter ett reportage i dag, som berättar historien om ”partiet där alla vet vad som gick fel – men där ingen vet vad som händer härnäst.”
I centrum står Växjös moderata kommunalråd Bo Frank. Han, som öppet vill tala om invandring, är trött på tystnaden inom partiet.
– Vi är många som aldrig blivit lyssnade till de senaste åren. Därför finns det ett uppdämt missnöje, säger han.
– Folk är rädda för att säga vad de tycker och tänker.
Debatten om flyktingar har enligt DN blivit en symbol för avståndet mellan partitopparna och kommunmoderaterna ute i landet.
Därför är det en ödets ironi att Anna Kinberg Batra – som i 16 år levt med sitt numera klassiska klavertramp – är aktuell som partiledarkandidat. I en intervju med SVT 1998, upprepade hon att ”Stockholmare är smartare än lantisar”.
Häromdagen fick Bo Frank frågan vem han tyckte skulle bli nästa M-ledare.
– Då sa jag Annie Lööf.