Arkivbild: Stefan Ingves. (JESSICA GOW / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Riksbanken: Interventioner ska sänka kronans värde

Riksbanken har tagit beslut om att möjliggöra interventioner på valutamarknaden, skriver man i ett pressmeddelande. Beslutet togs på ett extrainsatt möte på måndagen och syftet är att sänka kronans värde.
På så vis hoppas de höja inflationen från 0,1 mot målet 2,0.
Enligt pressmeddelandet är det riksbankschef Stefan Ingves som tillsammans med vice riksbankschef får ta beslut om detaljer för interventionerna.
En vice riksbankschef, Martin Flodén, tog ställning mot beslutet. Han anser inte att valutainterventioner är lämpliga i nuläget.
Riksbanken poängterar att de har andra åtgärder i beredskap: ”Reporäntan kan sänkas ytterligare, köpen av värdepapper kan utökas och Riksbanken skulle kunna låna ut pengar till företagen via bankerna”, skriver de.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen